مقالات

هر آنچه که باید درباره فیلتر بنزین خودرو بدانید !!!

فیلتر بنزین خودرو

فیلتر یا صافی بنزین همانند سایر قطعات خودرو، یک قطعه مصرفی کاملا ضروری برای عملکرد صحیح موتور ماشین است. اما متاسفانه برخلاف برخی قطعات ضروری بعلت اینکه قطعه ای نیست که به ظاهر مشخص باشد معمولا مصرف کنندگان کمتر به آن اهمیت می دهند و کمتر به فکر تعویض آن می افتند و به همین دلیل نگهداری و بررسی کردن آن هم جزو الویت‌های مصرف کنندگان نبوده است. اما بسیار حیاتی است که بدانید فیلتر بنزین، بر خلاف تصور عموم یکی از قطعات بسیار مهم خودرو است که عدم توجه به آن، می‌تواند پیامدهای بسیار بدی برای ماشین داشته باشد

یک خودرو برای کارکرد درست و مناسب نیاز به سوخت (بنزین ) و هوای کافی جهت فرآیند احتراق دارد​. به همین خاطر اطمینان از کارکرد صحیح هر یک از اجزای سیستم سوخت رسانی بسیار مهم است.به دلیل کیفیت پایین بنزین مصرفی در خودرو و وجود ناخالصی در بنزین ، معمولا فیلتر بنزین کثیف شده و دیگر کارایی اولیه خود را ندارد. هر گرفتگی هر چند کوچک در مسیر سوخت رسانی و بلخصوص انژکتور به معنای تضعیف احتراق صحیح خودرو و کاهش راندمان آن می شود.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم سوخت رسانی در خودرو، فیلتر بنزین (فیلتر سوخت) است که در این مقاله قصد داریم وظایف فیلتر بنزین، نحوه عملکرد ، نحوه و زمان تعویض آن را مورد بررسی قرار دهیم

کار فیلتر بنزین چیست ؟

کار اصلی فیلتر بنزین،  جدا سازی گرد و غبار و یا مواد زائد و همچنین رطوبت و آلودگی های موجود در سوخت می باشد که با این فرآیند مانع از ورود مواد اضافی به مسیر سوخت و بلخصوص انژکتورها می‎شود. در صورت عدم جدا سازی این مواد زاید موجود در بنزین موجب خرابی انژکتور ها و پمپ سوخت میشود. بنابراین، فیلتر سوخت، عملکرد موتور را بهبود می‎ بخشد و از اساسی ترین قطعات و لوازم مصرفی خودرو شما به حساب می‎ آید. همچنین فیلتر بنزین باعث حفاظت از سیستم پاشش سوخت  یا همان انژکتور می شود. فیلتر بنزین در زمانی که خودروی شما در حال کار کردن باشد در حال فعالیت است و از این رو اهمیت بسیاری دارد. ​

به همین دلیل، توصیه می شود به طور مرتب فیلتر بنزین خودروی خود را چک کنید و در فواصل زمانی مرتب و بر اساس کارکرد خودرو که در ذیل اشاره شده است اقدام به تعویض نمایید و به هیچ وجه اقدام به شستشو یا تمیز کردن و استفاده مجدد از آن نکنید.

یک فیلتر بنزین نامناسب بعلت جنس نامناسب تولیدی می‎تواند باعث محدودیت در جریان سوخت نیز شود ، در نتیجه موتور قادر به عملکرد صحیح نخواهد بود و این امر می‎تواند منجر به بروز مشکلات جدی تر در وسیله نقلیه شود. با توجه به همین موضوع فروشگاه سراتو یدک پیشنهاد می دهد از قطعات اصلی جنیون پارت یا قطعات کره ای مناسب استفاده شود و بابت اختلاف قیمتی که در فیلتر سوخت غیراصلی وجود دارد به سیستم سوخت خودروی خود آسیب نزنید.

نشانه های مشکل در فیلتر سوخت :

  1. کاهش قدرت موتور
  2. روشن شدن چراغ چک
  3. استارت خوردن نامناسب
  4. ریپ زدن در حرکت
  5. خشن کار کردن خودرو در حالت درجا
  6. افزایش مصرف سوخت
  7. خاموش شدن خودرو در حالت ایستاده

همچنین عمر زیاد خودرو باعث می شود تا باک، لوله های انتقال بنزین و سایر قطعات در مسیر بنزین، دچار پوسیدگی شده و هر از گاهی مقداری آلودگی به بنزین موجود بیافزایند.

زمان تعویض فیلتر سوخت :

هر اتومبیل دارای یک دفترچه راهنما است. با مراجعه به این دفترچه می‎توانید اطلاعات مختلفی درباره تعویض کردن فیلتر بنزین و زمان مورد نظر برای انجام این کار بدست آوردید. ولی در حالت کلی در صورتی که یکی از نشانه های فوق الذکر در خودروی شما دیده شد ، بهتر است اقدام به بررسی و  تعویض فیلتر بنزین خودروی خود بکنید. طبق تحقیقاتی که توسط تیم مجموعه سراتو یدک انجام شده است نشان می دهد بهتر است پس از طی مسافت 50 هزار کیلومتر یا حداکثر 2 سال استفاده از خودرو اقدام به تعویض صافی بنزین خودروی خود کنید.

یک راه تشخیص زمان تعویض فیلتر :

یک راه برای تشخیص زمان تعویض فیلتر سوخت ، انجام تست فشار سوخت می‌باشد. این تست نشان می دهد که پمپ سوخت چه مقدار بنزین را از خود عبور و به انژکتور ها می رساند ، چرا که یک فیلتر معیوب باعث کاهش فشار بنزین می شود.

تست فشار پمپ بنزین و بررسی تاثیر صافی بنزین بر آن

 

چرا فیلتر بنزین را باید تعویض کرد؟

در زمان استفاده از خودرو ، فیلتر بنزین با ذرات موجود در بنزین کثیف شده و منافذ ورودی و خروجی آن توسط ذرات معلق کیپ شده و در نتیجه ی آن سوخت کمتری را وارد سیستم سوخت می کند و یا همانگونه که در فوق نیز ذکر شد باعث ورود این ذرات به سیستم انژکتور می شود.

عواقب عدم تعویض صافی بنزین :

فیلتر سوخت تنها بر وضعیت مصرف سوخت اتومبیل تاثیر نمی‎گذارد، بلکه باعث آسیب رسیدن به موتور و سایر قطعات و لوازم موتوری خودرو نیز می‎شود. بنابراین در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین، خودروی شما همانند گذشته قادر به کار کردن نخواهد بود، و سیستم سوخت رسانی  نیز دچار مشکل خواهد شد.

یکی از اساسی ترین آسیب های عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین ، خرابی به مرور پمپ بنزین و در نهایت سوختن آن و همچنین مسدود شدن مسیر انژکتورها می باشد که هر دو مورد فوق هزینه سنگینی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

فیلتر بنزین مسدود شده می‎تواند باعث آسیب دیدن جدی موتور خودرو شود. اگر فیلتر به موقع تعویض نشود، آلودگی های موجود درون سوخت به موتو و انژکتور ها رسیده و باعث بروز مشکلات جدی و هزینه بر برای شما خواهد شد.

تعویض فیلتر در موقع مناسب ، هزینه آنچنانی برای شما نخواهد داشت و از صرف هزینه های بیشتر در بلند مدت برای شما جلوگیری خواهد کرد.

محل قرارگیری فیلتر بنزین در سراتو سایپا :

در سراتو سایپایی و همچین سراتو های وارداتی مدل 2010 تا 2013 ، فیلتر بنزین در باک خودرو و درون پمپ بنزین می باشد. محل قرارگیری بصورتی است که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید.

محل قرارگیری فیلتر بنزین سراتو سایپا - قیمت صافی بنزین سراتو td

 

قیمت خرید فیلتر بنزین :

شما می توانید صافی بنزین سراتو سایپا و سایر لوازم یدکی سراتو  خود را از طریق فروشگاه سراتو یدک تهیه فرمایید تا در کوتاه ترین زمان با پیک رایگان درب منزل یا تعمیرگاه بدست شما برسانیم. در نهایت پیشنهاد می شود به مقاله 5 عامل افزایش مصرف + 5 راهکار طلایی کاهش سوخت سر بزنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید