مقالات

لوازم یدکی استوک سراتو – بررسی مزایا و معایب

قطعات و لوازم یدکی استوک دست دوم سراتو

لوازم یدکی استوک

سراتو سایپا همانند تمامی خودروهای دیگر یا بهتر است بگوییم همانند هر وسیله دیگری به دلایل مختلفی اعم از خرابی، ضربه و مشکلات فنی دچار آسیب و خرابی شود؛ به صورتی‌که قطعات آن نیاز به تعویض داشته باشند.

تعریف قطعات استوک :


ابتدا بهتر است با معنای استوک آشنا شویم و سپس لوازم یدکی استوک را بررسی کنیم. استوک (Stock) در زبان انگلیسی و در تمامی کشورها به معنی کالای موجود در انبار می باشد ولی در ایران برای کالاهای دست دوم بکار برده میشود.

لوازم یدکی استوک چه قطعاتی هستند ؟


منظور از قطعات و لوازم یدکی استوك قطعاتي مي باشند كه كاركرده هستند و دسته دوم محسوب مي شوند و در واقع از روی خودروی دیگر باز شده اند. معمولا این قطعات از روی خودروهای تصادفی که دیگر ارزش تعمیر و بازسازی ندارند باز و تفکیک می شوند. اين قطعات عمدتا وارداتي هستند و از کشورهای دیگر که معمولا خودروها با کوچکترین آسیب از رده خارج می شوند و خودرو ها اوراق شده و به فروش می رسند.

در کشورهای دیگر همچون امارات گاراژهای بزرگی جهت اوراق کردن خودروهای تصادفی و فروش قطعات استوک وجود دارد که اغلب این خودروها دارای ضربه های جزیی می باشند که شاید در کشور ما ضربه و تصادف خیلی شدیدتر از آن نیز بازسازی و تعمیر و استفاده می گردد.

گاراژ فروش قطعات و لوازم یدکی استوک و دست دوم خودرو

 

کیفیت قطعات استوک خودرو :


هر قطعه ای دارای عمر مفیدی می باشد و پس از استفاده از عمر مفيد آن کاسته و در نهایت غیرقابل استفاده می باشد. در خرید لوازم یدکی استوک ، قطعاتی که هنوز به پايان عمر خود نرسيده اند و در صورتی که كم كاركرد هستند می توان خریداری و استفاده کرد.


این مورد را هم نباید فراموش کرد که بعضی قطعات همچون فیلتر روغن ، فیلتر هوا و … را پس از نصب بر روی خودرو و استفاده از آن نمی توان مجدد و بعنوان استوک از آن استفاده کرد.


در قطعاتی همچون لوازم جلوبندی و زیربندی همچون رام زیر موتور که در تصادفات دچار ضربه و یا خم شدگی می شوند باید دقت لازم را کرد که بصورت تعمیر شده یا صاف شده خریداری و استفاده نشود زیرا که مستقیما به سیستم تعلیق و لوازم جلوبندی خودرو شما حتی قطعات نو تاثیر می گذارد و ممکن است به دیگر قطعات آسیب بزند.

قطعات استوک بهتر است یا نو :


شاید برای شما هم سوال باشد که قطعات استوک که از روی خودروهای تصادفی باز شده است بهتر است یا قطعات نو . پاسخ به این سوال را با هم از چند جنبه بررسی خواهیم کرد. در بعضی موارد استفاده از لوازم یدکی دست دوم روش خوبی برای صرفه‌جویی در مخارج نگهداری و تعمیر خودرو است. ولی در مواردی که در پایین به آن اشاره خواهیم کرد باعث افزایش هزینه ها و چندین بار مراجعه به تعمیرگاه جهت تعویض قطعات شود.

 • در مواردی گفته می شود چون قطعات استوک از روی خودرو باز شده و اصلی شرکتی می باشد بهتر از قطعات تقلبی و نو که اصالت آن را نتوانیم تشخیص دهیم بهتر است. در این مورد می توانید به مقاله قطعات یدکی جنیون پارت و 5 راه  تشخیص قطعات تقلبی را مطالعه فرمایید.


لوازم یدکی‌ تقلبی از لوازم یدکی اصلی جنیون پارت شرکتی یقینا ارزان‌تر هستند اما در صورتی که از موارد درجه چندم چینی استفاده کنید کیفیت و کارایی بالایی ندارند و همین‌طور می‌توانند به خودرو آسیب بزنند. این نکته را هم باید یادآور کرد که لوازم یدکی هر خودرو باید توسط تعمیرکاری که تسلط دارد تعویض و یا تعمیر شود. چون لوازم یدکی حتی اصلی و اورجینال در صورت نصب نامناسب دوباره آسیب می‌بینند.

قطعات و لوازم جلوبندی استوک دست دوم سراتو
 • در بعضی موارد مشاهده می شود قطعات استوک را بدلیل ارزانتر بودن نسبت به قطعات نو خریداری و استفاده می کنند. حقیقتا باید گفت این مساله در مواردی کم بدین صورت می باشد ولی در اکثر قطعات بدین صورت نمی باشد . زیرا عمر قطعه نو به یقین بیشتر از قطعه استوک می باشد و اختلاف قیمتی در واقع بخاطر کم بودن عمر آن قطعه است.بطور مثال یک قطعه جلوبندی همانند طبق که دارای بوش است در صورت استفاده قطعه نو براحتی تا 40 هزار کیلومتر بدون هیچ مشکلی جواب می دهد ولی قطعه استوک که معلوم نیست چقدر در خودروی قبلی استفاده شده است برای خودروی شما کار دهد.
قطعات بدنه رنگ فابریک سراتو
 • لکن این مورد در قطعات بدنه متفاوت است و چون قطعات بدنه در صورت داشتن ظاهری سالم تفاوتی با قطعه نو ندارد. حتی در مواردی که بصورت رنگ فابریک استفاده شود از قطعه نو بهتر می باشد و در کشور ما که مقدار رنگ شدگی خودرو تاثیر بسزایی در قیمت خودرو دارد استفاده از این قطعات باعث کاهش افت قیمت می شود. مانند استفاده از گلگیر و کاپوت رنگ فابریک در خودروهای تصادفی

البته خرید قطعات بدنه رنگ فابریک نیز بدین سادگی نمی باشد. شماره رنگ قطعه استوک باید با شماره رنگ خودرو شما مطابقت داشته باشد تا اختلاف رنگ بعد از نصب مشاهده نگردد.

همچنین باید به این مورد نیز دقت کرد که این قطعه از قبل از اوراق شدن دارای رنگ نبوده یا توسط استوک فروش ترمیم رنگ یا قلم گیری نشده باشد.

گاراژ فروش قطعات بدنه استوک رنگ فابریک سراتو

در صورت نیاز به قطعات بدنه و لوازم استوک سراتو رنگ فابریک سراتو داشته باشید با فروشگاه سراتو یدک تماس بگیرید تا راهنمایی لازم در این خصوص به شما داده شود.

نتیجه گیری :


همانطور که در فوق ذکر شد تنها در یک مورد خرید قطعات و لوازم یدکی استوک بصرفه و مزیت حساب می شود ولی در دیگر موارد در صورتی که در خرید این قطعات دقت لازم و کافی را نکنید و علم و دانش قطعات یدکی نداشته باشید ممکن است متحمل هزینه های هنگفت مجدد خرید قطعات و تعویض و نصب قطعات شوید. 

همچنین  از این جهت که قطعات استوک فاقد گارانتی و مرجوعی هستند باید هنگام خرید این قطعات با فرد متخصص یا مکانیک وارد عمل شوید

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “لوازم یدکی استوک سراتو – بررسی مزایا و معایب

 1. Mamalifaza گفت:

  بسیارممنونیم از مطالب خوبی که مطرح فرمودید بنده نیاز به فیوز چندگانه سراتو نصب شده درجعبه فیوزها دارم آیا اگر نو گیر نیارم استوک میتوانم تهیه کنم ضمنا استوک را از کجا باید بخریم با تشکر .

  1. Reza Saki گفت:

   سلام
   ارادت
   قطعه نو موجوده

دیدگاهتان را بنویسید